Wdrożenie X-Ray Mekitec w fabryce słodyczy

Znany niemiecki producent słodyczy – grupa Liebhart’s – wybrał system X-Ray marki Mekitec.

Firma korzysta z tego typu urządzeń już od 2003 r., instalując je w kilku punktach kontrolnych. Dzięki temu sprawdzane pod kątem obecności zanieczyszczeń są zarówno surowce, jak i produkt końcowy. Wysoka jakość produktów z grupy premium była tu zawsze priorytetem. „Bezpieczeństwo produktu, ochrona konsumenta oraz odpowiedzialność społeczna – to wartości składające się na filozofię Liebhart’s i świadomość jakości” – podkreśla Dyrektos ds. Jakości Matthias Löneke.

Firma osiągnęła wysoki poziom bezpieczeństwa produktu poprzez łańcuch dostaw składający się z uporządkowanej struktury procesu kontroli jakości. Dostawcy surowców są starannie dobierani, z uwzględnieniem takich czynników jak traktowanie pracowników w krajach pochodzenia.
Szczególny nacisk kładzie się na minimalizację i zapobieganie wystąpieniu fizycznych zanieczyszczeń (ciała obce) w surowcach, jak i gotowych produktach. Kontrola  następuje w całym łańcuchu dostawy, najpierw u dostawców, potem po raz drugi u samego Liebharta – zasada podwójnej kontroli.

Maszyny fińskiej firmy Mekitec zrobiły bardzo dobre wrażenie w fazie testowania w fabryce ze względu na ich niewielki rozmiar oraz dużą dokładność pomiarów. Były projektowane i rozwijane z udziałem ekspertów technologii oraz produkcji żywności.

Liebhart’s docenia również łatwość obsługi. M. Löneke podkreśla, że łatwa integracja systemu X-Ray z linią produkcyjną, łatwy obsłudze software, a przede wszystkim wysoka wykrywalność zanieczyszczeń zadecydowały o wyborze Mekiteca na długoterminowego partnera. Ponadto modułowość i konstrukcja maszyny pozwala na samodzielne przeprowadzanie prac konserwacyjnych, jak np. czyszczenie przenośnika. To oznacza redukcję kosztów.

 

Löneke prognozuje, że małe i skuteczne detektory będą się cieszyły coraz większym popytem w przyszłości, ponieważ na rynku żywności panuje trend w kierunku coraz mniejszych opakowań. Producenci odpowiadając na to zapotrzebowanie, wciąż chcą mieć pewność, że do klientów trafi produkt bezpieczny i pozbawiony zanieczyszczeń – tutaj mniejsze i dokładniejsze urządzenie będzie mieć zawsze przewagę.